בית הספר הימי לפיקוד ומנהיגות קציני ים עכו - ליאן מושלי- חותרת קדימה
דף הבית >> פרסומים >> כתבות >> ליאן מושלי- חותרת קדימה
 
ליאן מושלי, הלכה בעקבות אביה שהתחנך בביה"ס הימי לפיקוד ולמנהיגות, קציני ים עכו ולימים אף שימש מדריך בביה"ס. לפני שהיא מסיימת את כיתה י"ב ומתגייסת לחיל הים, מספרת ליאן על החוויות המדהימות שעברה והכלים שרכשה. "למדתי לתפקד במצבי לחץ ולהוציא את היצירתיות שבי"


 
בית הספר הימי לפיקוד ולמנהיגות, קציני ים עכו, הינו חלוץ בתי הספר הימיים בארץ הרואה את ייעודו בחינוך ובהכשרת נערים ונערות לפיקוד ולקצונה בים. מאז היווסדו ב-1938, שם לו בית הספר למטרה להעניק לתלמידיו השכלה כללית ומדעית-טכנולוגית, לחנכם לפיקוד ולמנהיגות ולהעמיק בהם את האהבה לים ולמקצועות הימיים.

שילוב זה מייחד את בית הספר משאר בתי הספר התיכוניים בארץ, שכן הוא משתמש בים ובהתנסות בפיקוד כאמצעים חינוכיים ומציב בפני תלמידיו אתגרים בלתי שגרתיים ורבי עניין, התורמים לעיצוב אישיותם ולפיתוח יכולותיהם. התלמידים לומדים במסגרת פנימייה שאורחות החיים בה מכוונים לטיפוח תכונות האופי ודפוסי ההתנהגות להם יידרשו בבואם להנהיג אחרים.
בביה"ס לומדים קדטים (תלמידים) וקדטיות מכיתה ט'-י"ב, כשניתנת במקום האפשרות להמשיך ללימודי הנדסאים בכיתות י"ג – י"ד, במסלול מרום היוקרתי של חיל הים.

ליאן מושלי, תושבת שבי ציון, קדטית בכיתה י"ב, במגמת מדעי הים, בביה"ס הימי לפיקוד ולמנהיגות, קציני ים עכו. את ביה"ס הכירה ליאן מאביה שלמד בו כשהיה בגילה ובנוסף עבד בו גם כמדריך ובכיתה ט' התקבלה גם היא לביה"ס.
"החלטתי שאני רוצה ללמוד בבית הספר מתוך אהבתי לים והרצון להתפתח בתחום הצבאי", מספרת ליאן. "הייחודיות של בית הספר בעיניי היא החברויות שנוצרות בו והכלים שכל קדט מקבל בו במהלך השנים, אלו דברים שלא ניתן למצוא במקום אחר".


במהלך שנות התחנכותה בביה"ס ביצעה ליאן מספר תפקידים בהם: מפקדת מסע בכיתה ט', "זהו התפקיד הפיקודי הראשון שקיבלתי, הדבר נתן לי הזדמנות להראות את מי שאני בתחום הפיקוד והמנהיגות ולקבל אחריות על כיתתי".


ליאן המשיכה להתקדם ולהתנסות בתפקידים כשבכיתה י' שימשה קדטית ראשונה בכיתתה. "פיקדתי על חבריי לכיתה בקדנציה שארכה 3 חודשים. מדובר בתקופה לחוצה בלימודים כשבמקביל הייתי צריכה לפקד גם על כיתה שמונה 32 קדטים. זהו התפקיד המשמעותי ביותר שביצעתי מבחינתי. למדתי לעשות הפרדה בין חבריי לכיתה לאחריות שמוטלת עלי כבעלת תפקיד. למדתי לעמוד במצבי לחץ ולתפקד בהם כנדרש והפעלתי את היצירתיות שבי בהעברת הפעילויות שעשיתי". בכיתה י"א שימשה ליאן סגנית מפקד אירועי פורים בביה"ס, תפקיד שתרם לפיתוח היצירתיות שלה ויכולות  הניהול.


בתחילת השנה כשהיא כבר בכיתה י"ב, שימשה קדטית ראשונה על כיתה במחלקה הצעירה. "פיקדתי על כיתה של 36 קדטים. מדובר בתפקיד מאתגר מאוד בו אתה צריך לחנך, ללמד, לפקד ולתרום לדור החדש של בית הספר ולהעביר לו את הערכים אותם קיבלת במהלך שנות התחנכותך במקום".
לדבריה של ליאן ההבדל בין בית הספר הימי לפיקוד ולמנהיגות, קציני ים עכו לשאר בית הספר נעוץ בשגרת החיים האינטנסיבית במקום, שיטות הלימוד, הפעילויות, הערכים והכלים שמקבל כל קדט ועוזרים לו להכיר את עצמו ואת האנשים סביבו בדרך לא רגילה.


לליאן תוכניות ברורות לגבי עתידה האישי, "השאיפה שלי בצבא היא להיות בקורס חובלים. לאחר סיום השירות הצבאי ובחיים הייתי רוצה ללמוד פסיכולוגיה, לחקור את המוח של האדם ובעקבות כך ללמוד למה אנחנו פועלים כפי שאנחנו פועלים וכיצד לתמרן את המוח?. באמצעות הידע שארכוש אני שואפת לסייע לאנשים אחרים בתחומים של קבלת החלטות ומוטיבציה, לשמש קואוצ׳רית ולהרצות ב-ted".


בקרוב תזרוק ליאן יחד עם חבריה למחזור ס"ב את כובע הקסקט ותסיים את לימודיה בביה"ס וכבר עכשיו היא מסתכלת בגעגועים על התקופה שלדבריה היתה היפה בחייה. "לא אשכח לעולם את שנתי הראשונה בביה"ס כקדטית בכיתה ט', זוהי השנה הטובה ביותר בחיי. מלאת חוויות, צחוק, זיכרונות טובים ומלמדים".
 
ב – 19.12 בין השעות 14:00-18:00, יתקיים היום הפתוח בביה"ס הימי לפיקוד ולמנהיגות קציני ים עכו, "לדעתי כל ילד יכול למצוא את מקומו בביה"ס ואני בטוחה שהוא לא יתחרט שעשה את הצעד הזה", אומרת ליאן לסיום.
 
בית הספר הימי לפיקוד ומנהיגות קציני ים עכו
טלפון:  
04-9851-200 |
  |  כתובת: דרך הארבעה 1 עכו  |  ת.ד - 2066